ГоловнаПро ГУ ДСНСІсторія становлення
 Версія для друку

paste20.jpgНа території Волині пожежі були страшним лихом. Зокрема, тільки місто Луцьк згорало повністю 4 рази - в 1540, 1752, 1781, 1803 роках. Ці пожежі завдавали значних збитків місту. В архівах області зберігається один з найбільш ранніх документів про пожежі: “Из записи в журнале заседаний волынского губернского правления про пожар в Луцке от 31 августа 1803г. - “Луцкий городничий доносит, что прошлого июля 30-го числа в первом часу по полуночи в городе Луцке от Доминиканского кляштера произошел сильный пожар, от которого при большом ветре весь город по реке Глушец занят был пламенем так, что люди не могли оградить себя”.
Жахливі спустошення від пожеж на Волині змушували шукати шляхи захисту, братися за створення пожежних підрозділів. Вже з XVI століття відомі спроби магістрату боротися з вогнем у місті. В одному з документів, датованому 1500 роком, згадується: “...Сторожа Дел меская, которие стерегут от огня и от всякое пригоди...”. Сторожа містилась на В’їздній вежі Луцького Верхнього замку, звідки було видно все тогочасне місто. Одна із перших згадок про службу боротьби з вогнем у Луцьку датується 1807 роком. На карті міста Луцька біля Тринітарського монастиря позначено хлів для пожежних інстументів. Цей документ зберігається в архіві Санкт-Петербурга. Дещо пізніше, майже через три десятиліття, в 1835-37 роках був розроблений проект пожежної будівлі з теплою хатою та каланчею.
paste18.jpgПерша професійна пожежна команда міста Луцька була створена постановою Луцької міської управи у 1879 році. Штат її складався з восьми пожежних і одного старшого брандмейстера. Ним був мешканець Луцька Лук’ян Діонісійович Снітковський. Пожежний обоз тоді складався з одного парокінного ходу.
У 1913 році під час гасіння пожежі в приїжджому цирку Л. Д. Снітковський одержав важкі опіки, поранення, і старшим брандмейстером став його син Михайло.
З початку заснування і до 1944 року пожежна команда була розташована на території Луцького замку. Спостережний пункт знаходився в будиночку, що стояв на Владичій вежі.
У 1929 році пожежна команда міста відзначила своє 50 - річчя. На той час технічне устаткування (як сказали б тепер - матеріальна база) пожежного обозу зросла. У 1924 році була придбана мотопомпа та однотонна машина “Форд” з ручним насосом, у 1925 - тритонна автоцистерна на 3000 літрів води, у 1928 році в склад пожежного обозу введені устатковані силами особового складу дві півторатонні автомашини “Форд” з цистернами на 1000 літрів кожна.
З нагоди 50-річчя пожежного депо громадянами міста було виготовлено і подаровано пожежним ювілейний прапор. На узорнотканному шовковому полотнищі білого кольору на фоні Георгіївських хрестів різнокольоровим шовком, золотими і срібними нитками майстерно вишито: з одного боку (на голубому хресті) герб Польщі Білий орел і герб Луцька, Панна (жіноча постать в човні з вінками у розведених руках), дата “1879-1929”, та підпис: “За свій рахунок - громадяни м. Луцька”, з другого - (на малиновому хресті) - постать покровителя пожежних - святого Флоріана, дата і підпис: “Професійна пожежна команда м. Луцька“. До древка прапора прикріплено кілька десятків металевих жетонів - кожна делегація, яка прибувала на святкування ювілею, кріпила свій жетон.
paste19.jpgУ 1932-1938 роках пожежний обоз Луцької МПК поповнюється новою 3-тонною автомашиною “Урсуг”, розрахованої для перевезення 10 пожежників та пожежного інвентаря - цистерни на 1500 літрів води, переносної мотопомпи “Розенбауер” з ломовим інструментом, 4-х котушок викидних прорезинених рукавів і висувної 16-метрової драбини. Згодом на озброєння ставиться нова 3-тонна автоцистерна “Урсуг” на 2500 літрів води з висувною 3-колінною драбиною.
З цього часу вилучаються всі підводи та кінний обоз, які передаються заново організованому в 1927 році Добровільному пожежному товариству для організації 4-х добровільних пожежних команд в різних районах міста. В наступні роки штат команди змінюється в залежності від фінансового стану Магістрату, при якому вона існувала і нараховувала від 16 до 24 осіб. З 1930 по 1934 роки при МПК існував ще й загін трубочистів в кількості 10 чоловік.paste21.jpg
З початком військових дій 1 вересня 1939 року на базі Луцької МПК створено 5 підрозділів, що приймали участь у ліквідації пожеж, котрі виникали в результаті бомбардування Луцька німецькою авіацією.
Після приєднання західноукраїнських земель до УРСР пожежна команда створена заново. Рішенням Луцької міської ради депутатів трудящих її штат затверджено у складі 90 чоловік. Сюди ввійшли всі попередні службовці МПК та молоде поповнення. Начальником призначено Чеслава Вдзенковського.
 З перших днів війни вогнеборці Волині зі зброєю в руках пішли на фронт. Частина пожежної автотехніки евакуйована, решта вийшла з ладу. Навесні 1944 року, під наступом частин Червоної Армії, німецькими окупантами вивозиться з міста вся боєздатна пожежна техніка.
У післявоєнний період пожежні доклали багато зусиль у відновлення та розвиток пожежної охорони. В Луцьку пожежна команда створена 12 лютого 1944 року, через 10 днів після визволення міста. На перших порах на його околицях вдалося зібрати та укомплектувати кінний транспорт, що складався з 2-х возів сільськогосподарського типу і 3-х пар коней (причому вози і коні були власністю бійців, які працювали в той час). Відновлені також 2-і висувні 3-х колінні драбини, ломовий інструмент, один парокінний бочковий хід.
За короткий час відновлюється техніка, майстерні, гаражі. Рішенням Луцької міської Ради з 1 червня 1944 року з луцького замку Любарта МПК переводиться на нове місце розташування - вулицю Свердлова в центр міста. Міська будівля переобладнується під пожежне депо, склади і конюшню. Ремонтується житловий будинок, де розміщується особовий склад караулів, їдальня, кухня, гуртожитки та квартири для керівного складу. В підпорядкуванні МПК передається 50 гектарів землі за 15 кілометрів від Луцька, де пожежниками організовується підсобне господарство. Проіснувало воно до 1949 року і ліквідоване на загальних підставах радянською владою.
З 1 червня 1945 року на місце начальника Луцької міської команди призначається Георгій Бродський, який займає цю посаду до 1963 року. На час його керівництва припадає остаточна ліквідація в пожежній справі підвод і коней. Луцька МПК швидко розбудовується, моторизується, змінюється і поступово набуває нинішнього вигляду. В 1954 році модернізована пожежна частина переїжджає у новозбудоване просторе пожежне депо на вулицю Грибоєдова, 3. На 1955 рік припадає остаточна заміна старої пожежної техніки на техніку нових зразків. Днем офіційного створення пожежної охорони міста Луцька є 23 вересня 1878 року. Перші професійні пожежні команди були створені також: у місті Ковелі в 1900 році, м. Володимир-Волинському - у 1910, м. Любомлі - у 1922, м. Горохові - у 1926 році.

    Твіт